24 maja Europejski Dzień Parków Narodowych
Data ta jest związana z powołaniem tego dnia w 1909 r. w północnej Szwecji pierwszego europejskiego parku narodowego – Sarek. Park Narodowy Sarek jest jednym z najbardziej górzystych parków narodowych w Szwecji. Na jego terenie znajduje się ponad 200 szczytów sięgających ponad 1800 m n.p.m. jak również około 100 lodowców.
Najstarszym parkiem narodowym na świecie jest Park Narodowy Yellowstone w Stanach Zjednoczonych, o powierzchni 8980 km². Ustawa w tej sprawie została podpisana przez prezydenta Granta 1 marca 1872 roku.
Park narodowy to jedna z form ochrony przyrody w Polsce. Zgodnie z ustawą
o ochronie przyrody z 2004 r. obejmuje obszar wyróżniający się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, społecznymi, kulturowymi
i edukacyjnymi, o powierzchni nie mniejszej niż 1000 ha, na którym ochronie podlega cała przyroda oraz walory krajobrazowe.
W Polsce znajdują się 23 parki narodowe o łącznej powierzchni ponad 314 tys. ha, co stanowi 1% powierzchni kraju.
Pierwszy park narodowy w Polsce został utworzony w 1932 r. to ”Park Narodowy w Białowieży”, którego nazwę zmieniono w 1947 r. na Białowieski Park Narodowy. Jego powierzchnia wynosi 10 502 ha, w tym najstarsza część Obszar Ścisłej Ochrony zajmuje 4 747 ha. W 1977 r. UNESCO włączyło Białowieski Park Narodowy w poczet światowych rezerwatów biosfery, a dwa lata później uznano go za pierwszy i jedyny w Polsce przyrodniczy Obiekt Dziedzictwa Światowego.
Najmłodszym parkiem narodowym w Polsce jest utworzony w 2001 r. Park Narodowy Ujście Warty. Park zajmuje powierzchnię 8074 ha i obejmuje rozlewiska ujścia rzeki Warty do Odry, wytwarzane w dużej mierze przez rzekę Postomię.
Z tej okazji zachęcamy do skorzystania z pakietów dla różnych grup wiekowych (począwszy od klas I szkoły podstawowej a na liceum kończąc) pozwalających na przeprowadzenie ciekawych zajęć:
https://www.ekokalendarz.pl/wp-content/uploads/pakiet-05-24-Dzie%C5%84-Park%C3%B3w-Narodowych.pdf